Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Михайлівський Золотоверхий монастир, Київ. Кінець ХІХ ст.
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Михайлівський Золотоверхий монастир, Київ. Кінець ХІХ ст.
Четверг, 20 Січня 2022

Меню

Новини Культури >  Дивний лик Києва

 

 

Євген СКИБІН, гід-перекладач  «Першого екскурсійного бюро» 

Місто – це живий організм, що має неповторне походження, характер, душу, історію, долю  і багато інших особливостей і характеристики,  властиві  людині. Географічне положення, природні умови і впливи, історичні події залишають свій певний відбиток, символи, знаки на лику міста та формують його власний дух і ауру.  Людина, так або інакше, причетна до всіх подій, що відбуваються в місті, і від  неї  багато що залежить, чи збереже місто свої століттями створювані атмосферу, велич, індивідуальність. 

Про історію нашого древнього міста, його історичних і духовних пам'ятниках,  визначних пам'ятках можна розповідати і розмірковувати нескінченно багато.  Київ – місто, поза сумнівом, відзначене Богом, загадкове і символічне, таке, що ще повністю не розкрило себе і своє істинне  призначення. 

 За часи свого багатовікового існування древній Київ називали «Єрусалимом землі Руської», «Матір'ю міст руських». Згідно з легендою, тут побував апостол Андрій Первозванний, який зіграв особливу роль в історії нашого міста. За переказами, саме він благословив кручі над Дніпром, повідомивши своїм учням, що тут засяє Благодать Божа, і поставив на пагорбі Хрест. Цим він передбачив виникнення тут великого міста ... 

Київ рясніє  багаточисельними місцями духовного тяжіння, які ведуть своїм  корінням у давні часи прийняття Християнства нашим народом, містичними місцями язичницьких часів. Багато загадок таїть у собі київська земля. 

 

І ось з'являється, без перебільшення, сенсаційне відкриття, яке обдаровує Київ ще одним символом  величі, – його Лик. На Землі існує багато чудес і таємниць, які вже багато століть викликають у людей бурхливий інтерес  і не мають певних пояснень. Багато з них людство вважає знаковими: Єгипетські піраміди, Бермудський трикутник, статуї острова Пасхи, радіальні борозни острова Мальта, подібні  до пірамід гірські  утворення Тибету, знаки невідомих цивілізацій... До їх числа з повним правом може приєднатися і чудовий Лик Києва. 

Першим, хто розгледів «обличчя» Києва, був архітектор Георгій Куровський, який обіймав    посаду головного художника Києва. Від побаченого він прийшов в сум'яття і довгий час не розповідав про це навіть знайомим, адже тоді були 90-і роки, народ взагалі ні в що не вірив, а тут таке…

- Як я це помітив? На столі лежала величезна карта Києва, - згадує Георгій

Куровський. - На ній не було ні вулиць, ні будинків, я придивився, і прийшов в захват ...

Далі було вивчення цього лику і збір інформації. Ви тільки вдумайтеся: вулиці,

які прорізалися і будувалися в Києві сторіччями, не змогли зруйнувати цей лик,

навпаки, вони побудовані так, що підкреслюють цей образ!

Відкриття Георгія Куровського підтвердили фотографії Києва, зроблені із супутника компанією «Візіком». За словами директора цієї компанії Володимира Копінько, з фотографій були послідовно прибрані «шари» забудови і рослинності, і в результаті вийшов «голий» рельєф нашого міста, що дуже нагадує людську голову.

  Автори ідеї по-різному описують «портрет». Архітектор Куровський звертає увагу на правильної форми ніс і випнуте підборіддя, називаючи обличчя  атлантоподібним. Такими зображували давньоєгипетських сфінксів.

 Володимир Копінько звертає увагу на око: «Я бачу цілеспрямований погляд, непростий», говорить він. Причому, якщо вдивитися в це «обличчя», очевидно, що це не виродок, а антропологічно правильне обличчя. Однозначний висновок - ми бачимо жіноче обличчя з опуклим потилицею, очі лику спрямовані на Схід.

Отже, рельєф старої частини міста являє собою красивий жіночий профіль. Давайте детально розглянемо обличчя Києва, його рельєфну конфігурацію і розташовані на ньому відомі споруди. Рельєф і вид Києва сформувався ще в дольодовиковий період.

Коли льодовик зійшов, утворилися льодовикові річки Либідь, Глибочиця, Скоморох. Масштаби «робіт» колосальні, тим більше, що цьому рельєфу як мінімум 20 тисяч років ... Розміри лику вражаючі - 15 на 20 кілометрів!

Лінія лоба створена схилом Дніпра в районі Печерська. Цей район відрізняється тим, що тут розташована як би «мисляча» і «правляча» верхівка міста: царський Маріїнський палац, будівлі уряду, парламенту, апарату президента та інші адміністративні споруди.

У центрі лоба (третє око) розташована Києво - Печерська Лавра, значення якої не вимагає докладних коментарів.

У очниці знаходяться Софійський і Михайлівський Золотоверхий собори.

Розріз очей сформований Хрещатим яром, тобто Хрещатиком.

Ніс утворюють вузькі вулички на Подолі.

Форма вуст намальована рельєфом  Реп'яхова  Яру. Тут же знаходиться древня Кирилівська церква.

Підборіддя формує заплава стародавньої київської річки Сирець.

Потилицю (хвостик - християнський символ риби?) - заплава річки Віта.

Вухо - Совське урочище.

Скроня - Совські озера.

Вилиця - річка Либідь.

 Лише вищезгадана забудова лику міста викликає низку запитань, на які свідомо немає відповідей: хто підказав нашим предкам, де закладати самі значущі храми, святині Києва, які є сьогодні візитними картками міста?

Георгій Куровський: «Вдумайтеся: цей жіночий образ не стерли з лиця Києва ні землетруси, ні повені, які в різні століття переживало наше місто. Він уцілів під час глобальних світових воєн і 70-річного правління комуністів, які повертали ріки назад ... Можливо, лик - це свого роду ключ до розгадки якихось таємниць вічності, і він дозволить нам зрозуміти, як жити далі не лише Києву, але і всьому світу ».

Ставлення до всього цього може бути різне і суто індивідуальне. Але, не замислюватися не можна. Кожна людина може зробити для себе певні висновки, грунтуючись на своїх духовних знаннях. Цей феномен навряд чи можливо пояснити. Одне зрозуміло - лик Києва необхідно зберегти. Чи є в світі хоч один місто, що має подібне «своє» лице?

Тим часом, «риси обличчя» нашого міста можуть бути скоро стерті будівництвом позбавлених смаку сучасних об'єктів, висотними будинками в центрі міста і знищенням заповідних пагорбів і схилів Дніпра. Останнім часом влада і інвестори намагаються змінити дніпровські схили, забудовуючи їх висотками. Якщо це буде продовжуватися, Київ може втратити свою дивовижну унікальність і стати безликим.

 

Січень 2013 р

Джерело інформації:    Інтернет