Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Думська площа (нині Майдан Незалежності). Київ. Початок ХХ ст.
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Думська площа (нині Майдан Незалежності). Київ. Початок ХХ ст.
Середа, 06 Липня 2022

Меню

Новини Культури > Голос, який найбільше чули в світі

На вечорі-спогаді побувала Т.Нечай, eкскурсовод – краєзнавець "Першого екскурсійного бюро".

Шановні українці, чи знаєте ви, що найбільше звучав у світі голос співачки Квітки Цісик, американки українського походження? 

Квітка Володимирівна Цісик (Кейсі – її псевдонім) народилася 4 квітня 1953р. в Нью-Йорку. ЇЇ батьки – Іванна та Володимир Цісики емігрували до США після Другої світової війни. В родині вже була  дитина - старша на 8 років сестричка Квітки, яка народилася у подружжя в 1945 р. в концтаборі. Батько родини свого часу закінчив Львівську консерваторію, був відомим скрипалем-віртуозом. Талановитий музикант не загубився в Америці, а виявивши організаторські здібності, заснував Український музичний інститут Америки, де  викладав, і де навчалися його діти.   Обидві музично обдаровані дівчата досягли великих успіхів і в музиці, і в кар’єрі. Марія, так звали старшу сестру Квітки, закінчивши Український музичний інститут, стала відомою піаністкою, давала майстер-класи в "Корнегі-Хол"; очолювала консерваторію у Сан-Франциско.

Фото. Диск Квітки Цісик "Кvitka"  

 Фортепіанну партію у виконанні Марії Цісик ви можете почути на двох дисках українських пісень, записаних Квіткою. Батьки були великими друзями, вчителями та підтримкою  обдарованим донькам. В родині панувала рідна мова, звучала українська пісня і мама Іванна слідкувала за вимовою  Квітки, коли вона записувала диски. На диску «Квітка» читаємо посвяту: «Володимирові Цісикові, скрипалеві - віртуозові; моєму незабутньому батькові присвячую цю збірку пісень».

Перший вчитель Квітки - батько сподівався, що саме вона продовжить його у скрипці. У Квітки була «батьківська рука», як говорили рідні. А ось говорить сама Квітка: «Я почала вчитися музиці в чотири роки. Думала, що буду скрипачкою. Та дуже любила співати. Ще в школі була солісткою різних груп. Співала кантрі, джаз – це ж Америка». У Квітки було рідкісне за красою сопрано,  вона закінчила Нью-йоркську консерваторію. До речі, студенткою часто співала в хорі з майбутнім королем поп-музики Майклом Джексоном. Тоді ж, ще студенткою, взяла собі псевдонім Кейсі (від ініціалів КС).

 

 

   Фото. Квітка в музичній консерваторії, Нью-Йорк.

Коли дівчині було 23, вона стала володаркою «Оскара» і одного дня прокинулася відомою.

Тоді,  у 1977р. Кейсі виконала пісню до художнього фільму «Ти запалив моє життя». У фільмі йшлося про долю молодої співачки. Пісня стала хітом, кращою піснею року, отримала, окрім «Оскара», премію «Золота куля».


Кейсі виконувала пісні до кінофільмів, співала на телебаченні, працювала в Бельгійській опері. Її голос звучав у рекламних роликах найвідоміших брендів Америки. Про Квітку Цісик (Кейсі) у США зняли фільм. Квітка була профі найвищого рівня, при цьому мала веселий відкритий характер.

   
             
Фото. З інтерв'ю Квітки для каналу ІНТЕР, 1992 р.         Фото. Квітка Цiсик з родиною


Померла Квітка 29 березня 1998р. від раку (як і її мати Іванна у 1994 р. та сестра Марія – в 2003-му). Похована  в Манхеттені (Нью-Йорк). В Сполучених Штатах заснували фонд памяті Квітки Цисік, кошти якого спрямовуються на підтримку музично обдарованих дітей, в пам'ять про її сестру Марію – фонд «Адже життя чудове», який збирає кошти на закупівлю мамографічного обладнання для України.

Спеціалісти підрахували, що Квітку прослухали понад 22 млд. чоловік - в кілька разів більше ніж населення земної кулі.
В історії американської легкої музики про Цісик написано:  «голос, що звучить найчастіше в світі». Як це підрахували? Склали час ефірів, де звучав голос співачки, і помножили на приблизне число слухачів, так і вийшли на цифру, понад 22 млрд. Передчасна смерть 44-річної співачки шокувала Американський континент. Не було жодної радіостанції, яка б не передала приголомшливу новину.  «Дивний голос залишив світ живих - писала преса -  Кейсі Цісик, що почала свою кар’єру як оперна співачка і володіла одним з найпопулярніших голосів, померла в Манхеттені». Унікальний тембр голосу і дивовижно вишукана манера виконання полонила мільйони слухачів. Її не просто слухали найбільше в світі, а й відчували магію та лікувальний ефект її голосу. Квітка з 1982р. була до самої смерті єдиним і незмінним голосом компанії «Форд Моторс». Пісня лилася з її душі та через океан розмовляла з Україною. Вона співала бездоганно,  ніколи не взяла жодної фальшивої  ноти, жодного невмотивованого форсування звуку, жодного невдалого вокального прийому. Співала так, що відгукнеться будь-яка жива душа. Пісня просто ллється з її серця. А в серці Квітки Цісик, народженої в Америці завжди жила Україна.

               
Фото. Вечір пам"яті Квітки Цiсик, Нью-Йорк 2008р.             Фото. Эд Ракович, чоловік Квітки, син Едді,  вечір пам"яті, Нью-Йорк 2008р.

 

20 жовтня 2008р. в Українському домі в Києві відбувся вечір-спогад, присвячений пам”яті американської співачки з українським серцем  «НЕЗАБУТНЯ КВІТКА». Ведучою блискуче виступила Світлана Махно (США), а продюсером – Саша Гутмахер (США), який нещодавно відкрив для себе чари голосу Квітки і став натхненним пропагандистом її творчості.
На вечорі була присутня дружина Президента України, міністр культури України, діячі українських  ЗМІ.

Демонструвався фільм – єдине інтерв”ю з Квіткою, звучали українські пісні з її альбомів «Квітка» та «Два кольори». В  фільмі співачка розповідала про себе і  про створення двох альбомів, яким нема рівних в української легкій музиці.  В 1990р. обидва диски були номіновані на «Греммі» . Голос співачки, так широко відомий в світі, поступово повертається в Україну. Адже, зробивши блискучу кар”єру в Америці, Квітка все життя мріяла, щоб її почули в Україні. Вона постійно відчувала потребу щось зробити для своєї етнічної Батьківщини: «Я всім розповідала, яка в Україні красива мелодійна музика та народ співучий , і  зрозуміла, що повинна записати українські пісні. Не тільки для своїх приятелів, але й для всіх українців. Я мріяла, що в Україні мене почують».
В 1980р. був створений альбом «Квітка», а в 1989-му «Два кольри».  На диску «Два кольори» - промовита посвята «Присвячую поривам нескореного українського духу і його безнастанним змаганням по обидвох боках океану», а далі  - продовження звернення до українства: «Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу»

Далі Квітка Цісик  складає щиру подяку своїй родині за постійну підтримку  Джеку Корнеру за мистецьке музичне оформлення та всім членам оркестру за їх щиру співпрацю. В цьому музичному проекті Квітка зібрала 20 кращих студійних музикантів Нью-Йорка, які грають більш як на 20 музичних інструментах.
Про блискуче аранжування Джека Корнера Квітка розповідає так: «Оранжування робив великий професіонал і мій товариш Джек Кортнер. Він музикант і композитор, але нічого не чув про Україну. Тепер знає про неї дуже багато. До кожного твору Джек ставився дуже відповідально, щоб не змінити його, не зробити американським, а залишити неповторний український мелос. Для цього всі пісні я перекладала йому на англійську мову. Він так хотів, щоб зрозуміти та відчути зміст».

Квітка була однією з найбільш високооплачуваних  співачок Америки, особливо в рекламному бізнесі. Разом зі своїм другим чоловіком, музикантом та інженером звукозапису Едвардом Раковичем вони жили в Централ - Парку, в одному із найдорожчих районів Нью-Йорку. Ед був помітною фігурою в шоу - бізнесі. На його студії записувалися зірки першої величини, в тому числі Мадонна. На вечері був зачитаний лист-звернення до присутніх від чоловіка та сина Квітки.  Запам’ятались слова Еда-старшого: «Я був свідком кожного ранку як цей важкоатлет вокалу виснажував себе постійними вправами». (Квітка Цисик була невеличкою зростом і дуже граціозна, за що її називають "українська Піаф").  А достатньо дорогий проект «Два кольори» Квітка робила для себе, для душі і для України. Музикант з Тернополя Михайло Маслій розповів: «Вперше її заворожуючий голос я почув у вересні 1989р. коли після заокеанських гастролей повернувся Ігор Білозір зі своїм ансамблем «Ватра». Напевно, самим цінним сувеніром, привезеним з Америки, для композитора була аудіо - касета Квітки Цісик «Два кольори» . Більше того, в Америці Ігорю пощастило познайомитись з Квіткою. Та навіть домовитись про перші спільні гастролі в Україні. На жаль, цим планам не судилося збутися. Квітка Цісик разом з мамою лише раз відвідала Україну в 1983 р. Тоді ще головна вулиця Києва не втратила свої українські ознаки, а саме: діяли, існували, радували киян та гостей повноцінні осередки українського духу, створені українською елітою після перемоги в Другій світовій війні унікальні спеціалізовані магазини «Ноти»  (як би порадував Квітку живопис на стінах магазина «Ноти» ), «Мистецтво», «Поезія», «Український сувенір», магазин-виставка «Український фарфор» і знищені, як і попередні, всеукраїнські кондитерські колекції: магазини «Українські ласощі» та «Лісова пісня». Але дух український незнищенний. Над головною площею Києва - Майданом Незалежності час від часу лунав чистий задушевний голос Квітки Цісик як свідчення незнищенності українського духу.  Справжне явище виривається з оточуючого моря кітчевих гримас, так і голос Квітки несе надію - Україна відбудеться. Тільки в середині 90-х голос співачки почула Вітчизна. 
В колишньому Радянському Союзі пісні Квітки Цісик були під забороною, адже вона виконувала повстанські та стрілецькі пісні, (які співали та створювали бійці УПА), небажаних авторів.
Сьогодні компакт-дискі співачки можна придбати в єдиному в Україні місці – на українській розкладці просто небе біля Головпошти на майдані Незалежності в Києві. І тут Квітка Цісик лишається лідером продажу. А на згадуваному вище вечорі пам”яті в Українському домі було встановлено побажання про проводити в Україні щорічні пісенні фестивалів імені Квітки Цісик.