 |
 |
 |
Фото1. Сонячна система.
|
Фото2. Через терни - до зірок.
|
Фото3. Б.В. Суходольський, Астрономія, фрагмент 1754р.
|
Адреса: вул. Обсерваторна, 3-в
Телефон: 486-23-91
Працює щодня. Екскурсії - за попередньою домовленістю.
Чим міряють ... зірки? Через які терени до них пробиваються? Унікальні предмети з історії астрономії. Небо стає ближче в музеї Київської обсерваторії: навіть удень можна побачити місяць і зорі. Всі незвичайне - просто. Досить замовити екскурсію в музей.
Київської обсерваторії вже більше 150 років. Основна виставка музею, який існує з 1995 року, знаходиться в т. з. «Меридіанному павільйоні». Виставка астрономічної техніки та обчислювальних приладів, історичні телескопи та... навігаційне та геодезичне обладнання - адже астрономія починалася з справ суто земних: давні єгиптяни і шумери дуже хотіли знати сезони розливів своїх великих річок.
Ідучи по колу, починаючи від перших громіздких апаратів, на яких обчислювалися орбіти і координати далеких світил, відчуваєш себе в лабораторії ХІХ століття. Перші телескопи провідних європейських фірм, найстаріший з яких - 1838 року. Поруч - прилади точного часу: знову-таки, більш точного астрономічного відліку часу наука не знає. Годинники і хронографії більш ніж сторічної давності працюють - відмінна європейська якість! Є тут і годинник, який раніше встановлювали на маяках.
Фотографії, зроблені в Київській обсерваторії, матеріали оптичних спостережень за майже 40 років, вимірювальна радіоантена, дальномірні лазери - це ми вже опинились в космічній ері. Астрофотометр і компаратор - що це за мудрі такі прилади? А є ще спектроскоп, і сферометр, і навіть навікард!
Перші портативні комп'ютери та... друкарські машинки різних років - з їхніх надр «вибігло» не одне наукове відкриття. Вірні помічники вчених сусідять із зовсім вже унікальними приладом, що дозволяє обчислити, коли Місяць закриє ту чи іншу зірку. Справжній шедевр наукової думки створений в 1936 р. професором О. Яковкіним.
Перед нами пройде життєвий шлях київських астрономів, ми дізнаємося, які відкриття були зроблені на цій землі - легендарній горі, де при будівництві обсерваторії знайшли останки давньоруського воїна. Можливо, самого князя Олега?
Від билинного князя до далеких галактик - і весь це шлях у величезних просторах часу і простору ми подолаємо майже по-ейнштейнівські: звернувши його в клубок протягом екскурсії по музею Київської обсерваторії.