Адреса: 04071 Україна, Київ, Поділ, вул. Щекавицька, 30/39, оф. 4 E-mail: info@primetour.uaТел. +38 (044) 207-12-55Ліцензія туроператора АГ №580812Карта сайту

Українка, р.Дніпро, вдалені Трипілля. Київська область
 
+38 (044) 207-12-55
+38 (096) 940-00-00
+38 (099) 550-00-00

Мы поддерживаем
реформы в Украине
и работаем
исключительно через
расчетный счет!
Українка, р.Дніпро, вдалені Трипілля. Київська область
Середа, 19 Січня 2022

Меню

Тури вихідного дня > Тур Чигирин-Суботів-Холодний Яр

Суботів, Іллінська церква, 1653 р. Богдан-Зиновій
Хмельницький
Мельники, Мотронинський монастир,
Троїцька церква 1804 р.


У цих місцях над Дніпром зароджувалося козацтво. Тут знаходиться перша козацька столиця — Чигирин — столиця держави Богдана Хмельницького. Тут і тихий Суботів — маєток і могила великого Хмельницького. Холодний Яр — один із найнезвичайніших історико-культурних ландшафтів України, можливе місце падіння гігантського метеориту, повне історичних таємниць, драм і трагедій.

У наші дні Чигирин — історико-культурний заповідник, відреставрований з особливою турботою. Музейний комплекс на Замковій горі, пам'ятник археології та стародавньої фортифікації часів Богдана Хмельницького та Петра Дорошенка. Чигирин був столицею козацької держави до 1676 року.

Суботів. Ми знаємо це місце по 5-гривневій купюрі — силуету священної для українців Іллінської церкви. У Суботові була резиденція Богдана Хмельницького, звідси почалася Визвольна війна, тут же великий гетьман спочив і був похований. Руїни палацу Хмельницького та Іллінська церква, де покоївся прах гетьмана, — зриме нагадування про велику епоху пробудження України.

Холодний Яр — місце, де сконцентровані всі можливі ландшафти лісостепової України, місце, пов'язане з величчю непокірного козацького духу. Звідси починалася легендарна Коліївщина, тут аж до початку 1920-х боролася з більшовиками Холодноярська селянська республіка. Екскурсія: дуб Залізняка, Мотронинський монастир, пам'ятник холодноярським партизанам. Це місце — пам'ятник природи всеукраїнського значення. Вчені нині вважають, що колись тут врізався в землю гігантський астероїд, утворивши вигадливий кратер-яр. Місце вражаючої краси. В яру ростуть десятки 300-500-літніх дубів, 250-річні горіхи, дикі столітні груші та черешні. І люди тут живуть довше, ніж будь-де: і сьогодні тут є ще живі свідки легендарної «Холодноярської республіки» початку 1920-х.

 

Організаційні питання:

  • Тривалість екскурсії — 12 годин.
  • У вартість входить: проїзд, екскурсійне обслуговування по маршруту, групова страховка, вхідні квитки.
 Кам’янка, садиба Давидовича,
зеленый будиночок
Кам'янка, садиба Давидовича, грот Буда, дуб Залізняка


ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ
:
Холодний Яр — пекучий жар.


Василь Полтавець

Генеральний директор Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» Василь ПОЛТАВЕЦЬ:

«ДРЕВНІЙ ЧИГИРИН – ПЕРША СТОЛИЦЯ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ»

Чигиринщина – серце України, її древній і самобутній куточок. Неозорі простори Середнього Подніпров’я у XVII столітті стали осередком духовного відродження українського народу, а місто Чигирин – першою столицею незалежної Козацької Держави. Мабуть, ніхто минувшину і сьогодення цього самобутнього краю не знає так, як генеральний директор Національного історико-культурного заповідника «Чигирин», заслужений працівник культури України Василь ПОЛТАВЕЦЬ.

Василю Івановичу, ось ми говоримо: Чигирин, Чигиринщина… Звідки витоки цієї історичної особливості?

— Сувора і славна історія чигиринського краю губиться у глибині віків. Тут, біля прадавнього лісу і прозорих вод Дніпра і Тясмину, здавна жили люди. Свідчення цього – виявлені під час археологічних розкопок кам’яної доби городища скіфсько-сарматського періоду.

Чигирин відомий з 16 століття, йому в 1592 році надане магдебурзьке право. 1625 року місто стає центром Чигиринського полку реєстрового козацтва. Чигирин закладено в добре укріпленому самою природою місці, неподалік Дніпра, яким легко було дістатися до Запорозької Січі. Тому 1648 року, коли розгорілося полум’я Визвольної війни, місто було резиденцією Української козацької держави. Тут вели переговори з іноземними послами, ухвалювали важливі рішення про внутрішню і зовнішню політику.

Однак після смерті Богдана Хмельницького 1657 року внутрішні протиріччя, посилені втручанням іноземних держав – Польщі, Росії і Туреччини, призвели до згасання визвольної боротьби, а відчайдушні спроби гетьмана Петра Дорошенка переломити хід подій не дали бажаних результатів. Внаслідок турецької агресії Чигирин 1678 року зруйновано, і він втрачає своє значення.

Та ніщо не могло зломити волелюбного духу чигиринців. 1768 року в цьому краї виникло і швидко охопило землі Черкащини селянське повстання Коліївщина, яке очолив ватажок гайдамацького руху Максим Залізняк. Опорою православної віри в той час був Мотронинський монастир у Холодному Яру.

Холодний Яр і надалі залишався осередком захисників рідної землі. В 1918 – на початку 1920-х років тут існувала Холодноярська республіка, на прапорі якої було написано «Воля України або смерть!» А під час Великої Вітчизняної війни в холодноярських лісах діяли партизанські загони.

Сьогодні Чигиринщина вабить туристів не тільки своєрідною красою природи, а й унікальними пам’ятками історії і культури, які входять до національного історико-культурного заповідника «Чигирин». Передусім це – одне з найбільших в Україні скіфських городищ у Холодному Яру, Іллінська церква у Суботові, Троїцька церква Мотронинського монастиря, тисячолітній дуб Максима Залізняка на хуторі Буда, фортеця в Чигирині

На вашу думку, що у заповіднику годилося б подивитися в першу чергу?

— Винятково все. Бо наші надбання самобутні й унікальні. Візьмемо, для прикладу, музей Богдана Хмельницького. На сьогодні музейне зібрання нараховує близько 2000 експонатів, які дозволяють змістовно, образно реконструювати історію, дають можливість відвідувачам поринути в героїчне минуле нашого народу, відчути нерозривний зв'язок поколінь. Безперечно, головне місце в колекції займають пам'ятки козацької доби: зброя та спорядження, предмети декоративно – ужиткового мистецтва, нумізматика, побутові речі. За їх допомогою відтворено матеріально – предметне середовище, в якому жив та вершив державотворчі справи гетьман Богдан Хмельницький.

До визначних історико – культурних пам'яток музейної збірки належать зразки холодної та вогнепальної зброї – шаблі, ножі, бойові сокири, чекани, рушниці. Серед експонатів музею – польова гармата 17 ст. прикрашена зображенням польського герба «Побуг» – в овальному щиті, перевернута вниз підкова із кавалерським хрестом на ній. Таким гербом користувався гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний, який, імовірно, і був замовником гармати.


Становить інтерес середньовічний панцир, знайдений у с. Бірки Олександрівського району Кіровоградської області (у середині 17 ст. він належав Б. Хмельницькому). Обладунок відносився до захисного озброєння, призначався для захисту тулуба від шабельних ударів та колотої зброї. Панцир зроблений зі злегка опуклих залізних пластин та сплощених кілець із залізного дроту, сплетених у кольчужне полотно. Відрізнявся легкістю, рухливістю, пластичністю, що було особливо важливо для кіннотника.

Окрему групу предметів складають особисті козацькі речі: люльки, гребінці, бритва, похідна виделка, перстень – печатка із зображенням герба «Леліва» та ініціалами власника «М.І». Музей Богдана Хмельницького налічує в експозиції більше ніж півсотні предметів гончарного виробництва XVII-XVIII ст. Серед них кухонний та столовий посуд, пічні кахлі, побутові вироби різного призначення (підсвічники, іграшки, ремісничі знаряддя праці). Вони вирізняються високою якістю виробництва, різноманітністю форм та оздоблення. Усе це дає підставу вбачати в даній колекції мистецьку та історичну цінність.


Значну частину музейної колекції складають твори українського образотворчого мистецтва. Особливої уваги заслуговує портрет Богдана Хмельницького, виконаний невідомим автором у 18 столітті. Портрет надійшов до фондів нашого заповідника із Чигиринського краєзнавчого музею. Колишній директор музею Віктор Сергійович Горковенко пригадав, що у 70-х роках ХХ ст. це зображення приніс один із місцевих жителів. На жаль, його імені не запам'ятали. У будинку невідомого чигиринця портрет пережив і Велику Вітчизняну війну. Від неї на полотні залишилось декілька пошкоджень від куль. Після реставрації портрет Богдана Хмельницького середини 18 століття зайняв достойне місце в експозиції музею.

Не так давно заповідник «Чигирин» поповнився відреставрованою за збереженими зразками Резиденцією гетьмана Богдана Хмельницького…

— Це справді наша гордість. Будівельний комплекс Резиденції складається з господарського та адміністративного подвір’їв – і створений на основі вивчення архівних та історичних джерел, відомостей про архітектурний стиль і декоративне оздоблення будівель того часу, досліджень археологів. На адміністративному подвір'ї розташовані будинок гетьмана, військова канцелярія, курінь гетьманської варти, вартівня, скарбниця; господарська частина з будинку батьків гетьмана, людської, поварні тощо.

Сьогодні відновлено першу чергу історичних споруд: в’їзну вежу, будинок гетьмана, військову канцелярію, скарбницю, курінь козацької варти. Важливо, що науковці достеменно з’ясували, де була резиденція і який вона мала вигляд. У дипломатичному архіві міністерства закордонних справ Франції знайдено картографічний щоденник військового інженера, в якому детально зафіксовано ескізи всіх будівель резиденції. Проведені археологічні розкопки виявили на місці колишнього головного гетьманського осідку кахлі з гербом генерального писаря Війська Запорозького Івана Виговського, нумізматичні, керамічні, інші скарби, котрі підтвердили точність французького архівного документа.

Перше, що бачиш, в’їжджаючи до Чигирина, це Замкова гора. Пливе над містом, наче велетень-корабель, зелена гора, шукає, де б пристати до берега. Над рідним степом, над самим Тясмином, здійнялася в небо висока круча. По-різному її називають. Одні – Замковою (тут у часи Хмельниччини була фортеця), інші – Богдановою (під горою стояв палац – резиденція Богдана Хмельницького), ще інші – просто Кам’яною горою…

— Замкова гора — розташована в центрі міста, вона є пам'ятником садово-паркового мистецтва. Неподалік Чигиринської гори ще з XV століття тут проходив торговий шлях із Києва до Криму. Цим шляхом кримські татари найчастіше пробиралися на Україну. 

Невелика кам'яна Чигиринська фортеця (200х150 м) була оточена стінами з вежами і бастіонами. Пізніше фортецю майже повністю розібрали на будматеріали, на горі влаштували каменоломню. Тепер тут побудували парк, в якому знаходяться кам'яні сходи, пам'ятний знак «Кобзар» на честь перебування Т. Г. Шевченка в Чигирині в 1843 та 1845 роках.

На горі також розташовані відомі пам'ятки історії, архітектури, монументального мистецтва: пам'ятник Богдану Хмельницькому, кам'яний хрест на честь героїв битв із польськими та турецькими загарбниками, бастіон П. Дорошенка — частина Чигиринської фортеці XVII століття та інші.

В Україні жартують: всі дороги ведуть у Крим. А що кажуть у Чигиринському районі?

— Звичайно ж, у Суботів, родову маєтність Богдана Хмельницького. Назва села походить з назви річки Суба. Так давні слов’яни називали ритуальне багаття на свято Івана Купала. Суботів передано батькові Богдана Хмельницького – Михайлові. Тут почалася для Богдана Хмельницького його боротьба за правду і свободу. На Суботів напав чигиринський підстароста Чаплинський, пограбував його, забрав жінку Богдана Хмельницького й побив його сина. Коли Богдан не зміг дати собі з ним раду законним способом, він пішов воювати. Суботів, що лежав неподалік козацької столиці Чигирина, став позаміською резиденцією гетьмана.

Яким би шляхом ви не в’їхали до Суботова, ви обов’язково побачите Іллінську церкву. Незвичайною є архітектура цього храму, в якому органічно поєдналися стиль українського барокко з елементами ренесансу. Придивившись пильніше, помічаєш отвори в стінах для гарматного і рушничного бою, незвичайну товщину стін, дуже високо розміщені вікна. Храм входив до оборонного комплексу в маєтку гетьмана. За часів Богдана церкву з Замчищем (місце, де раніше стояв замок) сполучав підземний хід. Про це свідчать літописи. За легендою, тіло Богдана Хмельницького певний час перебувало в Іллінській церкві. Одначе місце поховання достеменно не відоме історикам.

Доволі часто чуємо: Холодний Яр, Холодний Яр… Що це за дивина?

— Це справді диво – реліктовий лісовий масив, який, незважаючи на відносно невелику (трохи більше 7000 гектарів) площу має велике історичне значення. Рельєф Холодного Яру горбистий, з великою кількістю глибоких балок із крутими сходами, які місцеве населення називає ярами. Кожне урочище, балка, поле, лісок, річечка й струмочок має свою промовисту назву. Найглибша і найдовша балка називається Холодним Яром, а від неї і вся територія навкруги носить цю назву. В центрі Холодного Яру знаходиться плоскогір’я з діаметром у поперечнику до трьох кілометрів. Висота над рівнем моря – 224 метри. Холодноярське плоскогір’я і глибокі балки-яри – це залишки древньо-гірської системи. Геологи доводять, що мільйон років тому територія Холодного Яру була північною стороною п’ятдесятикілометрового кратера вулкану, в центрі якого нині знаходиться с. Бовтишка Кіровоградської області.

Якими перлинами може звабити і зачарувати Холодний Яр?

— Назву принаймні дві – Мотронинський монастир, родом із Київської Русі, і тисячолітній дуб Максима Залізняка

Монастир протягом усього свого існування відігравав визначну роль у суспільному житті регіону. В 17-18 століттях обитель була одним з центрів антиуніатського руху на Правобережній Україні. В Мотронинському монастирі вінчався Хмельницький, а коли став гетьманом, щедро обдарував його. Туди з Жаботинського монастиря перейшов 28-річний Максим Залізняк. В Мотронинському монастирі після поразки виступу декабристів майже 6 місяців жив поручик Чернігівського полку – Сухінов. Там був центр повстання 18 століття. 1911 року монастир став жіночим. З 1918 року в обителі містився штаб Холодноярської республіки.

Гордість Холодного Яру – тисячолітній дуб Максима Залізняка, патріарх українських лісів. Цей поважний дідусь — свідок багатьох історичних подій. Саме під цим деревом збиралися гайдамаки і святили ножі, щоб захистити віру, волю і рідну землю. Дуб має висоту понад 30 метрів, а стовбур можуть охопити хіба що семеро.

Василю Івановичу, а ми часом не заблукали у холодноярських хащах? Виведіть нас на асфальтові шляхи.

— Запрошую побувати у давньому українському селі. Ось вам музей «Козацький хутір» — етнографічно-туристичний комплекс у рідній мені Стецівці. Тут відтворено колорит козацької епохи. Здається, ось-ось відчиняться старовинні двері, вийде з хати столітній мудрий дід, привітає гостя, розповість про своє козацьке минуле.

Дерев’яна споруда Миколаївської церкви – серце козацького хутора. З сивої давнини церква у селі центр духовності. На майдані біля церкви завжди вирувало життя.

Експозиція музею дає можливість побувати на справжньому козацькому хуторі. На в’їзді, як належить, шинок. Далі хата старости, хата дяка під соломою, клуні. Усі споруди на хуторі оригінальні, перенесені з різних сіл Черкащини.

Наш край воістину унікальний, а тому заслуговує вдячної шаноби і вивчення. Недарма кажуть: хто хоч раз відвідав Чигирин, той і брат йому, і син.

Бесідував Микола КРАМАР, журналіст

Медіа-центр «Першого екскурсійного бюро»

Серпень 2011

☎ +38 (099) 55-00-000, +38 (096) 94-00-000

Тур Чигирин-Суботів-Холодний Яр


 – 

   дорослих  –     дітей

Дякуємо за Ваше замовлення!

Скоро з Вами зв'яжеться менеджер.


Стародавні фортеці навколо Києва Стародавні фортеці навколо Києва

Переяслав-Хмельницький — музейне царство Переяслав-Хмельницький — музейне царство

Тур до Качанівки: шедеври паркового мистецтва Тур до Качанівки: шедеври паркового мистецтва

Трипілля: до цивілізації древньої Аратти Трипілля: до цивілізації древньої Аратти

Радомишль (замок Радомисль)-Коростень Радомишль (замок Радомисль)-Коростень

Тур выходного дня «Тур в замок Радомысль» Продолжительность тура 1 день Язык – русский, украинский   Тур выходного дня «Тур в замок Радомысль» Продолжительность тура 1 день Язык – русский, украинский

Біла Церква та Пархомівка: парк «Олександрія» та храм Реріха Біла Церква та Пархомівка: парк «Олександрія» та храм Реріха

Тур до Умані: міфи й легенди Софіївки Тур до Умані: міфи й легенди Софіївки

Моринці, Шевченково, Будище: до Шевченківських святинь на Черкащині Моринці, Шевченково, Будище: до Шевченківських святинь на Черкащині

«Замки Черкащини» «Замки Черкащини»

Тур до Чернігова Тур до Чернігова

Тур до Батурина: козацька слава Тур до Батурина: козацька слава

Тур Чигирин-Суботів-Холодний Яр Тур Чигирин-Суботів-Холодний Яр

Tур до Чорнобиля, Припяті. Tур до Чорнобиля, Припяті.

Тур до страусиної ферми: Через Білогородку до чорного африканського страуса Тур до страусиної ферми: Через Білогородку до чорного африканського страуса

Тур в Почаївську Лавру Тур в Почаївську Лавру

Тур до Березової Рудки: візит до графів і піраміди Тур до Березової Рудки: візит до графів і піраміди

Бананова оранжерея: Тропічний рай Бананова оранжерея: Тропічний рай

Тур до Житомиру Тур до Житомиру

Тур до Богуслава Тур до Богуслава

Нові Петрівці: музей битви за Київ Нові Петрівці: музей битви за Київ

Політ на повітряній кулі: тяжіння п\'ятого океану Політ на повітряній кулі: тяжіння п\'ятого океану

Катання на конях Катання на конях

Тур в Святогірську Лавру: тур до донецької святині Тур в Святогірську Лавру: тур до донецької святині

Тур в Кам’янець-Подільський-Бакота-Кривче-Хотин Тур в Кам’янець-Подільський-Бакота-Кривче-Хотин

Тур до Полтави: полтавська сюїта Тур до Полтави: полтавська сюїта

Дорогами Сіверської землі: Новгород-Сіверський, Глухів, Путивль, Батурин Дорогами Сіверської землі: Новгород-Сіверський, Глухів, Путивль, Батурин

Тур до Волині: Місто дев'яти віків - Остріг. Тур до Волині: Місто дев'яти віків - Остріг.

Тур КИЇВ-ОДЕСА Тур КИЇВ-ОДЕСА

7-дневный тур  7-дневный тур "Сокровища Западной Украины"

Тур КИЇВ-ЛЬВІВ Тур КИЇВ-ЛЬВІВ